poniedziałek

Jaka płyta główna


Płyta główna – podzespół zwany "kręgosłupem" komputera, umożliwiający komunikację między wszystkimi podzespołami. Jest to płyta laminowana z nadrukowanymi ścieżkami oraz z zamontowanymi elementami potrzebnymi do jej pracy.

Budowa płyty głównej komputera typu PC

Głównymi elementami płyty głównej są tzw. mostki: północny i południowy oraz moduły: BIOS, czasu rzeczywistego wraz z moduł bateryjny, coraz częściej jest montowany procesor dźwięku.

- mostek północny/układ MCP łączy się z procesorem, pamięcią i mostkiem południowym za pomocą magistrali FSB lub łączy Hyper Transport. Jest w nim zamontowany kontroler PCIex lub AGP do obsługi kart graficznych. Dość często producenci podłączają do niego zintegrowaną kartę sieciową.

-mostek południowy (jeśli występuje) komunikuje się z mostkiem północnym. Zawiera drugi kontroler PCIe, kontrolery SATA, ATA, USB, zintegrowany kontroler dźwięku (np. AC97), kontrolery Ethernetu, itd...
W najnowszych rozwiązaniach montuje się jeden układ zawierający funkcje obu mostków.

Na płycie głównej znajdują się gniazda:
- procesora
- pamięci operacyjnej
- PCIex lub AGP do montażu kart graficznych
- PCI do montażu pozostałych kart rozszerzeń
- IDE i SATA do podłączenia dysków napędów optycznych
- zasilania
- PS/2 do podłączenia klawiatury i myszy
- USB
- karta sieciowa



Dobór płyty głównej do naszego komputera do pracy musimy łączyć z doborem innych podstawowych elementów. Nie warto kupować płyty a później do niej dobierać pozostałe komponenty.

Podstawowym elementem z którym współpracuje płyta jest procesor. Moim zdaniem procesor powinien być dwurdzeniowy 64bitowy. Jest dwóch wiodących producentów procesorów, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich jest lepszy, a płyty obsługujące jednego producenta nie obsługują drugiego.
To jest pierwsze kryterium: wybrać procesor jednego z dwóch producentów: dwurdzeniowy, 64bit i dobrać płytę by nam go obsłużyła.

Drugim kryterium wyboru płyty jest obsługa pamięci operacyjnej. Na dzisiaj pamięć DDR2 jest niezbędna. Spotkałem na rynku płyty z obsługą pamięci DDR2 i DDR3, uważam to za dobre rozwiązanie umożliwiające ewentualną modernizację naszego komputera w przyszłości.

Trzecim kryterium wyboru płyty głównej jest interfejs karty graficznej. Moim zdaniem PCI-ex to jest właściwy wybór. Są spotykane jeszcze płyty z interfejsem AGP.

Czwartym kryterium jest interfejs dysków i napędów. Płyta powinna obsługiwać je poprzez interfejs SATA.







                                   autor Mirosław Kubik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz