poniedziałek

Jaki zasilacz komputerowy?


Zasilacz komputera − urządzenie, które służy do zasilania podzespołów komputera poprzez zamianę napięcia zmiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcia stałe. Mamy dwa podstawowe rodzaje zasilaczy:
-AT – rzadko dzisiaj spotykany
-ATX – dzisiaj najpopularniejszy (wersja 2.31 z 2008 roku)

Budowa

Zasilacz ATX to metalowa skrzynka o wymiarach: szerokość 150 mm, wysokość 86 mm, a głębokość typowo 140 mm. Na jednej ściance są otwory wentylacyjne i gniazda zasilające, opcjonalnie także wyłącznik oraz przełącznik napięcia. Ze ścianki przeciwległej wychodzi wiązka przewodów do podłączenia podzespołów komputerowych. Z boku powinna być umieszczona etykieta z podstawowymi parametrami zasilacza.
Wewnątrz zasilacza znajduje przetwornica oraz układ chłodzenia z wentylatorem o średnicy 80 mm. Są stosowane wentylatory o większej wydajności, gdyż oprócz chłodzenia samego zasilacza, odprowadza on także ciepło z wewnątrz obudowy.

Parametry

Ze względu na moc zasilacza są trzy rodzaje zastosowań:
-300 do 500W – do komputerów domowych
-500 do 800W – do komputerów dla graczy
-800 do 1400W – do serwerów

Nie ma jednolitego standardu określającego parametry pracy zasilacza. Producenci podają najczęściej moc szczytową, ale w temperaturze pracy pokojowej (tzn. 25 °C), gdy tymczasem w obudowie panuje temperatura 40 °C.
Dla przykładu:
zasilacz A ma moc szczytową 550 W w temperaturze 25 °C, dając 25 A na linii 12 V, tzn: 300 W
zasilacz B ma moc ciągłą 450 W w temperaturze 40 °C, dając 33 A na linii 12 V, a tzn: 400 W
wniosek:
zasilacz B jest znacznie lepszy od zasilacza A pomimo niższej mocy całkowitej. Zasilacz A w rzeczywistych warunkach pracy będzie w stanie oddać tylko część mocy, którą określił producent. 
Ważnym parametrem zasilacza jest jego sprawność (jest to stosunek mocy oddanej do mocy pobranej). Moc nie oddana zamienia się w ciepło i jest stratą. Wpływ na sprawność ma także obciążenie zasilacza i waha się od 40 – 85%. 
Jeszcze jeden ważny temat to mit jakoby mocniejszy zasilacz pobierał więcej prądu. Podłączając dwa zasilacze o tej samej sprawności a różnej mocy do tego samego komputera uzyskamy taki sam pobór prądu.

Zabezpieczenia

Zasilacz powinien być wyposażony w następujące zabezpieczenia:
-OVP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym,powinno działać przy przekroczeniu wymaganego napięcia o 15%.
-UVP – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych,rzadko spotykane (niskie napięcie nie uszkadza podzespołów ale ma wpływ na stabilność pracy)
-OCP – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora, monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza.
-OLP lub OPP – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza
-OTP – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza.
-SCP – zabezpieczenie przeciw zwarciowe.
-IOVP i IUVP – zabezpieczenie zasilacza przed zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem wejściowym. Stosowane jest głównie w zasilaczach z manualnym przełącznikiem napięcia wejściowego (115V lub 230V).

Urządzenia podłączone do zasilacza

W komputerach osobistych do zasilacza podłączone są:
-płyta główna
-dysk lub dyski twarde
-napędy (optyczne, taśmowe, np. CD-ROM, DVD-ROM, ZIP, JAZ, napędy dysków magneto optycznych, FDD itp.)
-niektóre karty rozszerzeń (np.graficzne,tv) wymagają podłączenia dodatkowego zasilania
-inne urządzenia znajdujące się wewnątrz komputera, np. wentylatory czy dodatkowe panele 

Jaki zasilacz wybrać

Warto zwrócić uwagę, by zasilacz miał możliwie wszystkie dostępne zabezpieczenia. Krytycznymi są te wymagane przez normę ATX12V, bowiem niektóre zasilacze wykazują tendencję do dużych wahań napięcia a te mają wpływ na pracę komputera (częste samoczynne restarty, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów komputera, jak i całego komputera).
Moc zasilacza nie powinna być podstawowym kryterium doboru, ale nie należy przesadnie oszczędzać. Moim zdaniem zasilacz o mocy 450W do naszego komputera do pracy będzie dobrym wyborem.
Kolejnym parametrem jest poziom hałasu wentylatora - im cichszy, tym lepiej. Przy dłuższej pracy z komputerem hałas bardzo przeszkadza. 
Dobrze byłoby, aby nasz zasilacz miał z tyłu własny wyłącznik (przydaje się podczas modernizacji, a także możemy oszczędzać energię).
Ważne są też wtyczki:
ATX 20/24pin – główny kabel używany do zasilania płyty głównej
4-pin – dodatkowy kabel do zasilania płyty głównej napięciem 12V
Molex – służą do zasilania dysków twardych ATA, napędów optycznych
SATA – służą do zasilania dysków twardych SATA
FDD – służy do zasilana stacji dyskietek
PCIex 6pin – do zasilania kart graficznych na PCIex

Podsumowując zasilacz o mocy 450W będzie dobrym wyborem.

Jeżeli ktoś z czytelników będzie szukał bardziej szczegółowej wiedzy, porównania producentów i cen to znalazłem bardzo szczegółowy artykuł na temat zasilaczy pod adresem:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz