poniedziałek

dysk twardy minimalna pojemność

Dysk twardy


Rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych, umożliwia zapis i odczyt danych.

Najważniejszymi parametrami dysków są:
-pojemność
-szybkość transmisji danych
-czas dostępu do danych
-prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr/min.)
-średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF).

Do produkcji dysków używa się twardych tależy i zamyka się je w hermetyczniej obudowie. Pozwala to uzyskać większą pojemność, precyzję zapisu i szybszy transfer w porównaniu do dyskietki. Dyski podłącza się do komputera za pomocą interfejsu ATA lub SATA. Dzisiejsze dyski mają pojemność do 1 TB, pracują z prędkością od 5400 do 10 000 obrotów na minutę i transferem na poziomie 30MB. Trwają prace nad standardem SSD i interfejsem SATA3.

Budowa

Obudowa dysku jest hermetycznie zamknięta. W jej wnętrzu znajduje się wirujący talerz (lub kilka talerzy) oraz głowica elektromagnetyczna (lub głowice) umożliwiające zapis i odczyt danych. Głowica jest umieszczona na ruchomym ramieniu, które przenosi ją w odpowiednie miejsce nad talerzem. Za jej ruch odpowiada cewka i układ regulujący natężenie prądu (by ruch głowicy był szybki i płynny). Wbudowany układ elektroniczny kontroluje wszelkie ruchy i obroty oraz przygotowuje zapis i odczyt danych.

Wybór

Dysk twardy do naszego komputera do pracy powinien mieć pojemność co najmniej 80gb i podłączony do płyty za pomocą interfejsu SATA. Ze względów bezpieczeństwa danych dzielę dysk na trzy partycje:
-systemowa - na której jest zainstalowany system, w przypadku awarii można przeinastalować system bez utraty naszych danych (jej pojemność 20gb)
-robocza - na której trzymam wszystkie swoje dane (pojemność 50gb)
-instalki - na której mam instalki aktualnych sterowników i innych programów (pojemność 10gb) 



                    autor Mirosław Kubik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz